Komercijalno poznavanje robe 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Visoka poslovna škola

1.SKLADIŠTENJE ROBE
Na svom putu od proizvodjača do potrosača , odnosno korisnika ,roba se transportuje i skladišti . Duže zadržavanje robe u fazi skladištenja zahteva posebne uslove kako ne bi došlo do sniženja nivoa kvaliteta . Loši uslovi skladištenja transporta , neadekvatna manipulacija , mogu prouzrokovati velike materijalne štete . Ukoliko uslovi cuvanja robe tokom distribucije nisu optimalni , može doći do oštećenja , uništenja i gubitka proizvoda . Zbog toga savremena skladišta i transportna sredstva , u savremenim uslovima proizvodnje i distribucije robe treba da budu uklopljena u celokupni tehničko tehnološki lanac radi očuvanja kvaliteta . Što znači da ovaj proces obuhvata sve aktivnosti oko:
Vodjenje nabavljenih materijala
Vodjenje izdatih materijala
Skladištenja , rukovanja i unutrašnjeg transporta materijala
Kontrole uskladištenih materijala i
Izveštaja o skladištenju materijala.
Za sprovodjenje ovih aktivnosti odgovorni su rukovodioc magacina
materijala , rukovodioci magacina u magacinu i referent prijema materijala .
1.1 Prijem i vođenje materijala
Svaki proizvod za koji je prilikom kvalitetnog i kvantitativnog prijema ustanovljeno da kvalitetno i kvanitativno odgovara predaje se odgovarajućem magacinu. Istovremeno referent prijema materijala sačinjava prijemnicu materijala, koju potpisuju konrolor prijema materijala, referent prijema materijala i rukovalac odgovarajućeg materijala. Rukovalac magacina je dužan da prilikom prijema materijala (potpisivanje prijemnice) izvrši uvid u dokumentaciju koja je pratila prijem određenog proizvoda i prisustvuje kvantitativnom prijemu materijala.
Referent prijema materijala svaku prijemnicu vođentira (zavodi) u dnevnik prijema materijala. Rukovalac magacina svaku prijemnicu po vrsti materijala vođentira u aplikaciji za praćenje magacinskog poslovanja (magacinskoj kartici).
Materijali u magacinu se mogu nalaziti u sledećim fazama:
Faza prijema
Faza reklamacije
Faza primljenih proizvoda.
Faza prijema počinje u momentu fizičkog ulaska materijala u magacin i obuhvata kvalitativan i kvantitativan prijem materijala. Materijal u fazi prijema mora biti izdvojen na posebno odrđeno mesto za svaku vrstu materijala i vidno obeleženoznakom ili posebnom etiketom „materijal pod prijemom“. U ovoj fazi matrijali se ne mogu izdavati u proizvodnju.
Faza reklamacije se izvodi u slučajevima kada se u fazi prijema ustanovi da prizvodi kvalitativno I kvantitativno ne odgovaraju (sačinjen zapisnik), isti se izdvajaju na posebno obeleženo mesto za proizvode pod reklamacijom. Ovi proizvodi se čuvaju sve do okončanja reklamacije sa dobavljačima, tj. do dobijanja izveštaja o reklamacijidobavljaču od strane službe nabavke saglasno procesu “3.3.3. Reklamacije dobavljaču” . Do sobijanja izveštaja o reklamaciji rukovaoci magacina ne smeju izdavati ovu robu u proizvodnju.
U fazi primljenih proizvoda nalaze se svi prozvodi koji su pršli fazu prijema I za koje je ustanovljeno kvalitativno I kvantitativno odgovaraju prijemnim uslovima, I koje je kontrolor u magacinu materijala obeležio etiketom za primljenu robu. Ovi proizvodi u ovoj fazi se nalaze vođentirani na odgovarajućim karticama materijala. Ovim materijalima se dodeljuje ident broj, standardizovan naziv I odgovarajući klasifikacioni broj.
1.2 Kontrola skladištenih materijala
U ovoj aktivnosti se propisuje vremenski period kada se vrši kontrola uskladištenih proizvoda.Tako na primer šef magacina I rukovaoci u magacinu sirovina obavezni su da najmanje jednom sedmično izvrse kontrolu uskladištenih proizvoda .

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!